Powrót do naturaqua.fotoblog.pl naturaqua at ownlog '06
Link 01.10.2006 :: 13:44 Komentuj (2)
Riccardia chamedryfolia - Lśniątka zatokowa (mini pelia)

Brak opisu ze wzgledu na skompe informacje o tej roslinie. Tylko wlasne doswiadczenia z uprawy, ale o tym kiedy indziej...

Link 07.10.2006 :: 12:12 Komentuj (4)

Neon Innesa

Nazwa łacińska: Paracheirodon innesi syn. Hyphessobrycon innesi
Nazwa powszechna: Neon Innesa
Występowanie: dorzecze Amazonki
Usposobienie: łagodne, nadaje się do zbiorników wielogatunkowych
Rozmiar: 3-5 cm
Warunki hodowli: temp. 22-28 C, pH < 7.


Link 08.10.2006 :: 20:13 Komentuj (0)

Caridina japonica (mama z jajami)

Link 10.10.2006 :: 15:49 Komentuj (0)
Hemianthus Callitrichoides (uprawa emersyjna)

Niestety za wiele nie wiem o tej roślinie mimo, że próbuje ją uprawiać już od roku. Pochodzi z centralnej/południowej Ameryki z okolic Kuby i właśnie z takim przydomkiem jest bardzo często spotykana w sprzedaży. Zdania są podzielone co do samego przydomku „Cuba”, wiele osób twierdzi, że jest to ta sama roślina co bez tego członu a różnice w samym wyglądzie to kwestia różnic w uprawie… i tak też ja uważam. Jest to roślina o bardzo małych listkach (3-5mm) i bardzo gęsto porastająca dno zbiornika, doskonale nadająca się na „trawnik” w dużych i bardzo małych zbiornikach. Nie ma co ukrywać, że jest to roślina trudna w hodowli a jej niski, pierwszoplanowy charakter można osiągnąć przy zastosowaniu mocnego oświetlenia i dozowania CO2… chodź znam przypadki, że rosła ona bardzo ładnie przy słabym oświetleniu. Z moich doświadczeń mogę powiedzieć tyle, że potrzebuje ona żyznego podłoża, dobrego nawożenia makroelementami (N,P) oraz sporych ilości Fe. Przy braku żelaza (w moim zbiorniku) znacznie spowalniała swój wzrost a listki stawały się bardzo małe a niekiedy mikroskopijne, to samo tyczyło się CO2 (podobne objawy). Zaraz po zasadzeniu radzę usunąć ze zbiornika Amano, bądź zabezpieczyć sadzonki np. siateczką, ponieważ krewetki bardzo umiejętnie potrafią wyrywać tą roślinę z podłoża, dopóki nie ukorzeni się ona dobrze. Tak jak napisałem, niestety nie udało mi się jak do tej pory wyhodować jej w warunkach akwariowych, tak abym był z niej w pełni zadowolony. Zawsze coś szło nie tak a jej wygląd pozostawiał wiele do życzenia. Może lepiej pójdzie mi na Amazonii…

Link 16.10.2006 :: 14:53 Komentuj (0)

Microsorum Pteropus Windelov

Jest to roślina (tak jak wszystkie z gatunku Microsorum) łatwa w uprawie. Jest pewnego rodzaju paprocią a to przez jej rozszczepione końcówki liści. Rozmnaża się tak jak każde Microsorum przez wypuszczanie młodych roślin na dojrzałych liściach.
Ze względu na to, że Windelov pobiera większość składników odżywczych z korzeni, to nie należy jej sadzić w podłożu. Prawidłowym sposobem sadzenia jest przymocowanie jej do skałki, kokosa, korzenia lub innego elementu dekoracji za pomocą żyłki, nici syntetycznej, lub gumki..
Jest to roślina szybko rosnąca, która w przeciągu kilku miesięcy potrafi kilka razy powiększyć swój rozmiar. Gdy osiągnie „dojrzałości” staje się wielką kępą a jej rozszczepione i opadające na dno liście zwracają na siebie uwagę i przykuwają wzrok.

Tak jak wspomniałem wcześniej jest to łatwa w uprawie roślina i rośnie nawet w bardzo słabo oświetlonych zbiornikach (0,25W/l), oczywiście jeżeli zapewnimy jej mocniejsze światło i dozowanie CO2, to w krótkim czasie będziemy musieli przerywać roślinę, lub szczepić ją od nowa.

Windelov jest rośliną pochłaniającą ogromne ilości składników odżywczych a wszystkie niedobory, zarówno makro jak i mikro elementów są w pierwszej kolejności zauważalne na końcówkach liści. Roślina staje się karłowata a jej piękny „pióropusz” brązowieje i zamiast mieć parę centymetrów długości, kończy się jeszcze na głównym liściu.

Miałem okazję hodować ta roślinę wiele razy i tylko raz maiłem z nią problemy a było to po przeniesieniu ogromnego krzaka do innego zbiornika, pewnie zmiana warunków była temu winna.

Polecam ta piękna roślinę wszystkim, którzy lubią mieć jakiekolwiek paprocie w zbiorniku a nie chcą hodować np. Bolbitis-a, który rośnie do bardzo pokaźnych rozmiarów.

Niestety nie posiadam fotografii całej rośliny w zbiorniku, a ta przedstawia tylko grupę liści z pięknie rozszczepionymi końcówkami.


Link 18.10.2006 :: 20:11 Komentuj (3)

Hemiloricaria L010a
Stara fotka, ale przedstawiająca jedną z najładniejszych ryb jakie miałem... niestety już jej nie ma :(

Nazwa łacińska: Hemiloricaria L010a
Nazwa powszechna: Hemiloricaria
Występowanie: Ameryka Południowa
Usposobienie: łagodne, nadaje się do zbiorników wielogatunkowych
Rozmiar: do 12cm
Warunki hodowli: temp. 24-27 C, pH 6-7,5.


Link 26.10.2006 :: 20:22 Komentuj (1)

Własnej produkcji lampa nad nowy zbiornik 60x30x36 na produktach ADA ;)

Link 26.10.2006 :: 20:27 Komentuj (1)

Foto od frontu. Napisy jako wentylacja dla elektroniki umieszczonej w środku.

Link 26.10.2006 :: 20:28 Komentuj (1)Oto efekt moich trzy tygodniowych wypocin i nerwów. Lampa powstała w bólach i męczarniach a efekt jest jak widać taki sobie…
Lampa została zaprojektowana do zbiornika 60x30x36 i świeci w niej 3x18W Philips 865. Wszystko pracuje na dwóch statecznikach elektronicznych i będzie świeciło w cyklu 2x18W 10h/dobę a 1x18W/6h/dobę (takie słonko). Oczywiście wszystko zależy od tego jak potoczą się losy zbiornika, ale na chwilę obecną zamierzam się tych ustaleń trzymać.

Cała obudowa wykonana jest z blachy ze stali nierdzewnej o grubości 2mm. Cała obróbka mechaniczna była wykonana na maszynach przemysłowych. Pierwsze było cięcie, później walcowanie a na samym końcu gięcie. Bez dostępu do takich urządzeń, niestety nie ma możliwości wykonać samemu takiej lampy.

Po ukształtowaniu na maszynach wyglądało to tak:
Niestety maszyny przemysłowe nie są przeznaczone do obróbki tak małych blach i odchyłki od wymiarów ustalonych przezemnie wyniosły ok. 10mm (a może to tacy fachowcy byli ;) )

Kolejnym etapem było połączenie wewnętrznego lustra i obudowy zewnętrznej poprzez spawanie.
Całe to spawanie, walcowanie, itp. maja to do siebie, że blacha po tych czynnościach wyglądała tragicznie i doprowadzenie jej do stanu używalności kosztowało mnie dużo wysiłku i nerwów. Całość polerowałem ręcznie papierem ściernym w kolejności 80, 120, 240, 320, 400, 800, 1000. Wypolerowanie całej obudowy i lustra, usunięcie spawów zajęło mi ok. półtora tygodnia i ok. 40 roboczo godzin. Reszta… czyli elektryka i składanie to zajęcie na jeden dzień.
Fronty są także z nierdzewni a napisy były wycinane na wypalance plazmowej. Ze względu na rodzaj blachy i jej twardość nie dało się inaczej tego zrobić. Są one głównie po to, żeby zapewnić odpowiednią wentylację całej elektronice znajdującej się w środku obudowy. Pierwsza fotka to obraz nędzy i rozpaczy. Tak wyglądały fronty po wypalaniu.
A tu zespół świetlówek ;)
Tu już są fotki po wypolerowaniu. Oczywiście wszystkich rys nie udało mi się do końca usunąć, ale są one widoczne jedynie z odległości mniejszej niż 1m.

Tu lampa w całej okazałości:
No i front lampy :lol: :lol: :lol:
A tu ustawienie ze zbiornikiem. Jeszcze muszę ją wyważyć i powinno być ok.
Osobiście nie jestem z niej zadowolony. Wyszła za duża do tego zbiornika i trochę go przytłacza. Wieczorem tego nie widać, ale w dzień stając blisko trochę to kole w oczy.

Koszt całej tej zabawy to:
Materiał: 70 zł
Obróbka: 130zł
Elektronika: 200 zł

Koszty są podane trochę na oko, bo nie liczyłem wszystkich wydatków a o niektórych wole zapomnieć :)


Link 29.10.2006 :: 15:33 Komentuj (3)

Moje miejsce w szeregu... czyli 178 w moim pierwszym konkursie "The International Aquatic Plants Layout Contest 2006"

Link 29.10.2006 :: 15:35 Komentuj (0)

Nareszcie… dotarł i do mnie. Album z IAPLC 2006.

Album dostają wszyscy uczestnicy konkursu, niezależnie od pozycji. Zawartość, to 959 zdjęć zbiorników z 36 krajów.
W albumie znalazłem bardzo wiele ciekawych prac.
Większość zbiorników prezentowanych przedstawia bardzo wysoki poziom Aquascaping-u. Prace z pierwszej 100-tki są rewelacyjne i trudno mi się do nich porównywać, są one oryginalne, zaskakują pomysłami, szczegółami i perfekcją wykonania.
Osobiście uważam je, za swoiste dzieła sztuki :)


Wiele dobrych prac zajęło niskie miejsca, chodź na nie, nie zasługiwało, ale niestety tak to już jest z konkursami.


W albumie oprócz prezentowanych zbiorników są także oceny i wypowiedzi sędziów.
Ostatnia strona to komentarze samych twórców zbiorników z TOP 7.


Bardzo miło się to wszystko ogląda i czyta, więc polecam ;)


Zabrania się kopiowania oraz przetwarzania wszelkich materiałów z tej strony bez zgody i wiedzy autora.
Copyright by Tomasz Zawół. All rights reserved.