Powrót do naturaqua.fotoblog.pl naturaqua at ownlog '06
Link 02.11.2006 :: 14:20 Komentuj (5)

Jakiś czas temu, w piękne i upalne lipcowe dni, w pocie czoła rozbijałem kamienie i kreowałem kolejny aranż do mojej 180-tki. Wyszło całkiem nieźle, ale niestety;)Jeżeli nie słucha starszych i łamie się podstawowe zasady w akwarystyce, to można się spodziewać, że nie wyjdzie to zbiornikowi jaki i jego właścicielowi na zdrowie ;)

Kamole przedstawione na fotografii niestety są wapieniami i to bardzo mocno reagującymi z wodą. Wiedziałem, że będą one zmieniać mi parametry, ale prawdę mówiąc przeliczyłem się bardzo. Twardości a razem z nimi pH hulało jak na karuzeli :)

Nie byłem w stanie utrzymać twardości poniżej 7 st. i to przy podmianach wody 30% co dwa dni na czyste RO. Oczywiście razem z wysoką twardością przyszły potężne nitki, których nie byłem w stanie opanować.

Już po miesiącu wiedziałem, że wtopiłem z tym zbiornikiem i jedynym wyjściem będzie usunięcie dekoracji kamiennej ze zbiornika.
Tak też zrobiłem na początku września i wyszło to co widać teraz. Nitki zwalczyłem w niespełna trzy tygodnie. Ułożenie roślin się nie zmieniło, gatunki pozostały te same, tylko doszedł mech no i korzenie.

Rozmnażanie mchu zacząłem od przysłowiowej garstki, czyli od pudełka po zapałkach. Teraz mam go już pod dostatkiem, ale nadal brakuje go w niektórych miejscach.

Oczywiście fotka przedstawia zbiornik "na wpół drogi" i z założenia na sam koniec ma być gęsto... a nawet bardzo gęsto.

Obsługa zbiornika jak na razie sprowadza się do cotygodniowych podmian wody i dziennego nawożenia i właśnie dlatego ten zbiornik, sprawia mi wielką frajdę. Zero przycinania, mało roboty a efekt w miarę...Zbiornik: 90x45x45 Opti ~ 180l
Filtracja: Tetra EX700 + AC 200
Oświetlenie: 126W w rurach T5
Parametry: pH 6.4 reszta ???
Chemia: Podmiana 50l + 12 ml PG Hydro Mineral + 8 ml TMG + 6 PG Ferro + 5 ppm N + 7 ppm K + 0,25 ppm P (z KNO3, K2SO4, KH2PO4) + dzienne dawki 2,5 ml TMG + 6 mml PG Ferro + 0,5 mml PG Makro.
Flora: mech, Vallisneria nana, Glossostigma elatinoides, Eleocharis acicularis, Microsorum pteropus 'Narrow', mini Pelia i inne...
Fauna: neony, karynałki, krewetki, 1 samiec gupika (od 2 lat).


Mile widziane komentarze.Link 08.11.2006 :: 21:13 Komentuj (3)


Glossostigma Elatinoides

Pochodząca z Australii jedna z najpiękniejszych roślin akwariowych. Pochodzi z rodziny Scrophulariaceae i dorasta do 2-3 cm wysokości… i właśnie ta zaleta (wysokość) czyni ją najbardziej pożądana roślina w akwarystyce. Przy odpowiednich warunkach w kilka tygodni pokrywa całe dno tworząc gęsty i zbity dywan (trawnik).

Po raz pierwszy Glossostigma została użyta przez T. Amano i dzięki niemu zadomowiła się na stałe w akwarystyce światowej, stając się jedną z najważniejszych roślin nadających się na pierwszy plan zbiornika w akwariach japońskich (nature).

Jest ona rośliną o wysokich wymaganiach świetlnych, ponieważ w przeciwnym razie zatraca swój niski wygląd zaczynając wybijać się do góry. Do odpowiednio szybkiego wzrostu potrzebuje także CO2, preferuje wysokie stężenia N i P (azot, fosfor) oraz Fe. Brak tych pierwiastków objawia się spowolnieniem wzrostu oraz jasnym kolorem liści. Lubi żyzne podłoża, wzbogacane różnymi dodatkami, ale potrafi także bardzo dobrze rosnąć w pisku.

Jest średnio-trudną roślina w uprawie, ale przy odpowiednich warunkach jest w stanie bardzo szybko pokryć dno zbiornika, zmuszając nas do przerywania pędów nakładających się na siebie. Dobrze jest także okresowo odświeżyć trawnik wyrywając go całkowicie i rozsadzając na nowo - tyle, że ta czynność może doprowadzić do restartu zbiornika, ponieważ Glossostigma ma bardzo mocno rozwinięty system korzeniowy i wyrywanie jej może przysporzyć nam wiele kłopotów.
Istnieje inny sposób odświeżania jej i polega na strzyżeniu jak trawnik i usunięciu wszystkich liści. Niestety ten sposób jest tylko przezemnie zasłyszany i nigdy go jeszcze nie wypróbowałem.

Glossostigma może być uprawiana emersyjnie i tylko w takich warunkach zakwita małymi, białymi kwiatkami.


Link 11.11.2006 :: 14:02 Komentuj (0)Zbiornik: 90x45x45 Opti ~ 180l
Filtracja: Tetra EX700 + AC 200
Oświetlenie: HQI 150W
Parametry: pH 6.4 reszta ???
Chemia: Podmiana 50l + 12 ml PG Hydro Mineral + 8 ml TMG + 6 PG Ferro + 5 ppm N + 7 ppm K + 0,25 ppm P (z KNO3, K2SO4, KH2PO4) + dzienne dawki 2,5 ml TMG + 6 mml PG Ferro + 0,5 mml PG Makro.
Flora:Rotala Green, Bolbitis heudelotii, Microsorum pteropus, Lilaeopsis brasiliensis, Hemianthus micranthemoides, Microsorum pteropus ‘narrow’
Fauna: Paracheirodon axelrodi x30, Otocinclus affinis x8,Caridina japonica x8, Crossocheilus siamensis x3


Link 16.11.2006 :: 09:32 Komentuj (4)


Poecilia reticulata

Moja rybka, od zawsze :) Ma już jakieś dwa lata i przeżyła najgorsze dni w moich zbiornikach, ale dalej żyje i czuje się dobrze. Partnerki nie ma, ponieważ każda ginęła w niewyjaśnionych okolicznościach ;)

Nazwa łacińska: Poecilia reticulata
Nazwa powszechna: Gupik pawie oczko
Występowanie: Północna część Ameryki Południowej
Usposobienie: łagodne, nadaje się do zbiorników wielogatunkowych
Rozmiar: 3-5 cm 9zależnie od płci)
Warunki hodowli: temp. 18-23 C, pH ok. 7.


Link 17.11.2006 :: 20:35 Komentuj (4)


Manten Stone

Poświęciłem gwiazdkowe prezenty (standardowe bokserki, skarpety i kapcie) i wybrałem coś innego ;)Coś na co miałem już kiedyś chrapkę.

Do czego to doszło, żeby na święta sprawiać sobie kamole :) Trzeba mieć nierówno pod sufitem, ale niech mnie kołem łamią… warte są siebie :)Link 21.11.2006 :: 11:45 Komentuj (3)


Iriatherina werneri

Wybrałem się do kolegi i trochę napstrykałem fotek. Zbiornik taki sobie, ale za to rybki fajne. Zastanawiam się, czy oto właśnie takie nie zagoszczą w mojej 65-tce ;)

Nazwa łacińska: Iriatherina werneri.
Nazwa powszechna: Promienniczka Wernera.
Występowanie: Azja i oceania: centralno-wschodnia część Nowej Gwinei oraz północna Australia.
Usposobienie: łagodne, nadaje się do zbiorników wielogatunkowych.
Rozmiar: 3-5 cm (zależnie od płci).
Warunki hodowli: temp. 26-30 C, pH 6-8.


Link 26.11.2006 :: 15:36 Komentuj (0)


Zbiornik: 90x45x45 Opti ~ 180l
Filtracja: Tetra EX700 + AC 200
Oświetlenie: 1x39W T5 SYLVANIA AQUASTAR, 1x39W/860 T5 SYLVANIA LUXLINE PLUS, 2x24W/865 T5 PHILIPS MASTER
Parametry: pH 6.4 reszta ???
Chemia: Podmiana 50l + 12 ml PG Hydro Mineral + 8 ml TMG + 6 PG Ferro + 5 ppm N + 7 ppm K + 0,25 ppm P (z KNO3, K2SO4, KH2PO4) + dzienne dawki 3,5 ml TMG + 6 mml PG Ferro + 1 mml PG Makro.
Flora:Taxiphyllum alternans, Vallisneria nana, Microsorum pteropus 'narrow'/'needle leaves', Glossostigma elatinoides, Eleocharis acicularis, Cryptocoryne wendtii 'Green'
Fauna: Paracheirodon axelrodi, Otocinclus affinis,Caridina japonica, Neocaridina denticulata sinensis 'Fire Red'

Zabrania się kopiowania oraz przetwarzania wszelkich materiałów z tej strony bez zgody i wiedzy autora.
Copyright by Tomasz Zawół. All rights reserved.