Powrót do naturaqua.fotoblog.pl naturaqua at ownlog '06
Link 21.07.2007 :: 14:33 Komentuj (10)


DIY "SOLAR Mini S"

Witam.
Jako, że 65-tka przeszła na razie do historii i odrodzi się na nowo dopiero w grudniu, postanowiłem zapełnić szafkę, co by nie stała taka pusta i nie straszyła ludzi.
Jest to wpis do działu DIY, więc zbiornika nie pokazuje (zresztą nie ma co pokazywać) a chciałem tylko przedstawić projekt lampy, która została wykonana na potrzeby tego małego cuda.

Opis lampy jak i 90% pracy wykonał Bartek a moim wkładem było tylko perfekcyjne ukształtowanie rurek ;)

Opis:
Projekt –nic specjalnego/nic nowego, zero kreatywności.
Całą stylistyka tej lampy -począwszy od koloru, przez wymiary po rodzaj oświetlenia żywcem skopiowana. Wiadomo skąd (SOLAR Mini S dla systemu ADA Cube Garden MINI S).
Różnica polega w cenie i tworzywie, z którego została wykonana.
Jako główny materiał użyty został spieniony PCW (polichlorek winylu). Do budowy wykorzystano przeróżne arkusze, począwszy od grubości 2 poprzez 3, 4, 6 oraz 8, a nawet 12mm. Niekiedy klejono warstwy z kilku elementów różnej grubości, dla uzyskania pożądanego efektu.
Najwięcej problemu nastręczyło wykonanie krzywizny lampy, która powstała z 19 odcinków 1cm szerokości sklejonych ze sobą PCW. Gięcie „na ciepło”, po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury tworzywa, formowaniu na uprzednio przygotowanej krzywiźnie okazał się niemalże niewykonalne. Bynajmniej, nie przy takiej grubości tworzywa.
Łącznie należało przygotować 63 elementy, o przeróżnych kształtach.
Szczeliny pomiędzy stykami poszczególnych pasów/elementów wypełniono szpachla do tworzyw sztucznych, przeszlifowało papierem ściernym różnych frakcji i pomalowano trzema warstwami białego podkładu po czym, dwiema właściwego już koloru –matowego srebra.
Oświetlenie -18W technologii kompaktowego niezintegrowanego źródła światła z trzonkiem 2g11 zasilana dławikiem indukcyjnym ze starterem w zestawie. Całość wiernie oddaje oryginał. Podobnie jak zbiornik, Cube Garden mini S ze szkła float, klejonego bezbarwnym sylikonem.
Jedyna innowacja jest regulowana wysokość lampy. Efekt –nie mniej imponujący.

Koszt:
arkusze PVC łącznie –26zł,
Klej z cyjanoakrylem (7gram) do łączenia tworzyw – 9,8zł,
szpachla do tworzyw –12zł,
lakier w spreju podkładowy i srebrny mat –14zł,
Oświetleni (źródło światła Sylvania 865, gniazdo 2g11, uchwyt, dławik, starter, uchwyt na starter, włącznik, przewód zasilający z wtyczką) 53zł,
Rurka z metalu średnicy 6mm –1,78zł
...

Razem 116,58zł.

Wszelkie pytanie o projekt (jeżeli takowe będą) proszę kierować jako komentarze, kolega Bartek zobowiązał się przedstawić wszelkie materiały i odpowiedzieć na wszelkie pytania.
Dzięki wielkie ;)


Zabrania się kopiowania oraz przetwarzania wszelkich materiałów z tej strony bez zgody i wiedzy autora.
Copyright by Tomasz Zawół. All rights reserved.