Vivarium cd...


Witam,

Trochę mnie nie było i pustką powiało, ale ciągle działam. Ostatnio miałem sporo problemów i hobby odeszło na drugi plan a zbiorniki ze względu na brak kontroli strasznie popadły w ruinę. Mam nadzieję, że teraz już będzie lepiej i znajdę trochę więcej czasu żeby zacząć aktualizować bloga.

Zacznę od vivarium, które jak widać wiele się nie zmieniło. Mchy trochę podrosły, dotarły w końcu pływacze, które w miarę się przyjęły a reszta ciągnie sobie powoli. Szczerze powiedziawszy to liczyłem na większe przyrosty i myślałem, że ten mały zbiornik bardzo szybko zostanie pochłonięty roślinnością, ale trochę się przeliczyłem. Wszystko sobie rośnie a co najważniejsze mało co trzeba w nim robić.

Dane:
Zbiornik - to stare akwarium 60x30x36 z pokrywą 3x18W Philips.
Ogrzewania - brak, temperatura dzień/noc – 25/20 st C
Zraszanie - brak… ręczne dwa-trzy razy dziennie.
Podłoże – brykiet włókna kokosowego z dodatkiem torfowca.
Dekoracjie – korzenie, kamienie.
Wilgotność – 75%.
Fauna – Sphodromantis gastrica.
Flora – Hemianthus Callitrichoides, Lilaeopsis brasiliensis, Cryptocoryne wendtii "Green”, Pteris ???, mech „poduchy", Utricularia livida 'typical', Utricularia parthenopipes, Drosera...

Bardzo fajnie przyjęła się Utricularia livida, która bardzo szybko opanowała lewy róg i zaczęła kwitnąć.
Utricularia livida 'typical'

Bardzo fajnie rośnie też HC oraz Weeping moss.


Weeping moss (emers)


Hemianthus Callitrichoides (emers)

No i jeszcze foto paproci, która jakaś taka niewybarwiona jest i sam nie weim dla czego :/


Pteris ???

Ogólnie muszę powiedzieć, że projekt mi jak najbardziej odpowiada i jest ok, tylko najgorsza sprawa ma się z wymianą wody... raz już prawie zwymiotowałem :)
Name:

Komentarze:

15.02.2008, 11:36 :: 83.6.151.107
Waleń
mam propozycję przesadź paproć do zwykłej doniczki a ją daj w jakąś inną bez otworów tylko większą a między te dwie keramzyt i jeśli zewnętrzna doniczka będzie szczelna to możesz nawozić bez strachu o pływacze ;)

07.02.2008, 21:44 :: 84.38.85.238
naturaqua
Dzięki chłopaki za komentarze.
Z tą paprocią chyba coś będę musiał jednak wykombinować, bo ostatnio zaczyna podupadać. Może zaryzykuje z tymi pałeczkami nawozowymi, ale one nie zawierają tylko żelaza a większość mikro. Ciekawe czy nie doprowadzi to do katastrofy :)

05.02.2008, 12:22 :: 83.6.152.213
Waleń
hmm nareszcie się coś ruszyło, bardzo fajnie pływacze podrosły, a co do paproci to mam pytanie czy jest jakoś nawożona? bo jeśli nie to masz odpowiedź, tylko jeśli chcesz ją nawozić to musisz zrobić to jakoś tak chytrze aby pływacze przy okazji nie dostały nawozu bo ci padną

Pozdrawiam Waleń ;)

29.01.2008, 21:31 :: 83.10.35.195
Marcin Pęczek
Krótko - wypas :)
Aż sam mam ochotę z czymś takim się pobawić ;)

27.01.2008, 10:09 :: 87.239.6.188
BartekT
Hej Tomasz,
Sugeruje, żebyś wypompował całą wodę ze zbiornika i pozostawiał podłoże tylko wilgotne przez ok 2 tyg. Jak lekko przeschnie, to nic się nie stanie.
Możliwe, że masz za wysoko poziom wody, stąd problem z podłożem.

Paprocie z reguły potrzebują jałowego podłoża, ubogiego w substancje odżywcze, ale tej brakuje chyba żelaza. Możesz zastosować jakieś pałeczki nawozowe lub granulki. Raczej nie nawozy w płynie. Zeby uticularia na tym nie ucierpiała, bo wygląda naprawdę fajnie. Szkoda byłoby ją stracić. hee

Super Ci to wyszło!