Powrót do naturaqua.fotoblog.pl naturaqua at ownlog '06
Link 29.10.2007 :: 14:29 Komentuj (3)


Apistogramma viejitaTrochę mi sie już krewetki znudziły i z racji tego, że trochę ich ubyło postanowiłem sobie wprowadzić do zbiornika jakąś rybę z charakterem a poza tym zbliża się zima i mam trochę dosyć moczenia rękawów w wodzi, więc może czas coś sobie odmienić.

Nazwa łacińska: Apistogramma viejita.
Nazwa powszechna: Pielęgniczka viejita.
Występowanie: Columbia – Rio Meta, Rio Yucao.
Usposobienie: łagodne, ale nie znaczy to, że daje sobie napluć do gara ;)
Rozmiar: do 6-9 cm (zależnie od płci).
Warunki hodowli: temp. 22-30 C, pH 5, woda bardzo miękka.

Link 31.10.2007 :: 15:54 Komentuj (8)
Lekka zmiana wilgotności... ;)


Witam,

Trochę mi się popierniczyło w główce i zmieniłem odrobione orientację…
A tak na poważnie mam dosyć moczenia rękawów i chlapania się w wodzie po pachy :]

Postanowiłem zrobić coś co będzie tak samo mokre i wilgotne a przy okazji będzie sprawiało mi tyle samo radości a ja będę miał o trzysta procent mniej roboty - i z uwagi na to, że ostatnio nie mam czasu podrapać się po tyłku uruchomiłem moje pierwsze vivarium.

Projekt oczywiście banalny i mały, ponieważ na większy i tak nie miał bym czasu i chęci, ale jakoś to działa…

Dane:
Zbiornik - to stare akwarium 60x30x36 z pokrywą 3x18W Philips.
Ogrzewania - brak, temperatura dzień/noc – 25/20 st C
Zraszanie - brak… ręczne dwa-trzy razy dziennie.
Podłoże – brykiet włókna kokosowego z dodatkiem torfowca.
Dekoracjie – korzenie, kamienie.
Wilgotność – 75%.
Fauna – brak.
Flora – trochę tego i trochę owego, ale ogólnie nic szczególnego.
Z doborem roślinności był mały problem ponieważ ze względu na małe gabaryty zbiornika większość tego co mi się podobało rosło kilkakrotnie razy większe a niżeli zbiornik, no ale w końcu coś musiałem zasadzić, więc zdecydowałem się na połączenie roślin akwariowych i leśnych.
Obecnie rośnie tam (z roślin akwariowych): Hemianthus Callitrichoides, Lilaeopsis brasiliensis, Cryptocoryne wendtii "Green”; (z roślin leśnych, itp.) paproć Pteris ???, mech leśny, ale ze sklepu tzw „poduchy” oraz dwa gatunki ulticularii (pływacze) ale niestety na nie muszę poczekać póki nepenti.pl łaskawie mi je przyśle a już mija dwa tygodnie od wpłaty :/


Pteris ??? w połączeniu z leśnym mchem.

Jak na razie wszystko rośnie, paproć musiał trochę odchorować, ale zaczyna już puszczać świeże listki, mech dotarł do mnie w kolorze szarym i jak widać, spora wilgotność szybko postawiła go na nogi i ładnie się zazielenił. Gatunki akwariowe muszą się jeszcze trochę pomęczyć, ale jak puszczą już liście emersyjne to powinno być ok.

Z pływających roślin będzie rzęsa wodna tyle, że musze ją najpierw znaleźć w jakimś bajorze :)


"Poduchy" solo w zbliżeniu...

Wielkie podziękowania dla Pawła Piotrowskiego za to, ze chciało Ci się czytac moje durne PW i jeszcze na nie odpowiadać ;) No i oczywiście dla Bartka, który też dołożył swoje trzy grosze ;)

No i oczywiście na koniec perspektywa :)Tak jak wspomniałem, jest to moje pierwsze vivarium, więc nie lać po pysku zbyt mocno :]

Link 19.11.2007 :: 21:28 Komentuj (6)Witam,

Oto mój nowy aranż, który powstał parę tygodni temu. Miałem sobie odpuścić na zimę uprawę chwastów i zrobić zbiornik biotopowy czarnych wód, ale brakło mi korzeni a teraz jak już śnieg leży w lasach to ... bombki strzelił :)

Zbiornik z założenia będzie mroczny i zatęchły, ma być gęsto i ciemno. Oczywiście jak to wyjdzie to czas pokaże, bo jak na razie cryptocoryny się rozpuszczają a glon nieźle hula po zbiorniku, ale nie ma się czemu dziwić, jak do restartu spuszcza się tylko połowę wody i wywala przy tym połowę żwiru a cały syf pływa na lewo i prawo.

Jest dużo niedociągnięć, ponieważ brakło mi filitu i dopiero może w środę uda mi się go sprowadzić a więc to co jest, to tylko w części przypomina to co bym chciał zrobić.

Zbiornik: 90x45x45 Opti 182l
Filtracja: Tetra EX700 + Eheim ECCO 2234
Oświetlenie: 1x39W T5 SYLVANIA AQUASTAR, 1x39W/860 T5 SYLVANIA LUXLINE PLUS, 2x24W/865 T5 PHILIPS MASTER
Parametry: pH 6.4 reszta ???
Chemia: Podmiana 50l + 15 ml PG Hydro Mineral + 5 ml TMG + Chelat Fe + 5 ppm N + 10 ppm K + 0,3 ppm P (z KNO3, K2SO4, KH2PO4) + dzienne dawki 3 ml TMG + 0,05 Fe.
Flora:tu pozwolę sobie dać siana, bo jest tego do cholery i musze nad tym na spokojnie usiąść.
Fauna: Nannostomus beckfordi, Tanichthys albonubes, Apistogramma viejita, Caridina japonica, Neocaridina denticulata sinensis 'Fire Red'.

Zabrania się kopiowania oraz przetwarzania wszelkich materiałów z tej strony bez zgody i wiedzy autora.
Copyright by Tomasz Zawół. All rights reserved.

Następne