Powrót do naturaqua.fotoblog.pl naturaqua at ownlog '06
Link 10.10.2006 :: 15:49 Komentuj (0)
Hemianthus Callitrichoides (uprawa emersyjna)

Niestety za wiele nie wiem o tej roślinie mimo, że próbuje ją uprawiać już od roku. Pochodzi z centralnej/południowej Ameryki z okolic Kuby i właśnie z takim przydomkiem jest bardzo często spotykana w sprzedaży. Zdania są podzielone co do samego przydomku „Cuba”, wiele osób twierdzi, że jest to ta sama roślina co bez tego członu a różnice w samym wyglądzie to kwestia różnic w uprawie… i tak też ja uważam. Jest to roślina o bardzo małych listkach (3-5mm) i bardzo gęsto porastająca dno zbiornika, doskonale nadająca się na „trawnik” w dużych i bardzo małych zbiornikach. Nie ma co ukrywać, że jest to roślina trudna w hodowli a jej niski, pierwszoplanowy charakter można osiągnąć przy zastosowaniu mocnego oświetlenia i dozowania CO2… chodź znam przypadki, że rosła ona bardzo ładnie przy słabym oświetleniu. Z moich doświadczeń mogę powiedzieć tyle, że potrzebuje ona żyznego podłoża, dobrego nawożenia makroelementami (N,P) oraz sporych ilości Fe. Przy braku żelaza (w moim zbiorniku) znacznie spowalniała swój wzrost a listki stawały się bardzo małe a niekiedy mikroskopijne, to samo tyczyło się CO2 (podobne objawy). Zaraz po zasadzeniu radzę usunąć ze zbiornika Amano, bądź zabezpieczyć sadzonki np. siateczką, ponieważ krewetki bardzo umiejętnie potrafią wyrywać tą roślinę z podłoża, dopóki nie ukorzeni się ona dobrze. Tak jak napisałem, niestety nie udało mi się jak do tej pory wyhodować jej w warunkach akwariowych, tak abym był z niej w pełni zadowolony. Zawsze coś szło nie tak a jej wygląd pozostawiał wiele do życzenia. Może lepiej pójdzie mi na Amazonii…

Link 01.10.2006 :: 13:44 Komentuj (2)
Riccardia chamedryfolia - Lśniątka zatokowa (mini pelia)

Brak opisu ze wzgledu na skompe informacje o tej roslinie. Tylko wlasne doswiadczenia z uprawy, ale o tym kiedy indziej...

Link 27.09.2006 :: 21:26 Komentuj (1)
Rotala rotundifolia f. indica

Rotala rotundifolia – roślina z rodziny Lythraceae, jeden z najpopularniejszych gatunków roślin łodygowych w akwarystyce, bardzo ładna i intensywnie czerwona roślina, łatwa w uprawie, lecz wymagająca mocnego oświetlenia. Nadaje się na roślinę średniego oraz tylnego planu oraz jako „mocny punkt” w zbiornikach holenderskich lub nature. Przy odpowiedniej pielęgnacji oraz systematycznej przycince tworzy zwartą strukturę. Pisząc „systematycznej” mam na myśli częstej, ponieważ gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki bardzo szybko krzewi się i rozrasta. Aby uzyskać taką właśnie strukturę należy sadzić ją w grupach po 3-5 pędów w odległości 2-3 cm od siebie. Należy także często przycinać ją, aby zapewnić dolnym partiom liści odpowiednia ilość światła, w przeciwnym razie opadną one i kolejna przycinka może się dla niej źle skończyć . Rotale przycinamy wedle własnego uznania, tak aby uzyskać pożądany przez nas kształt a tniemy ją jak żywopłot. Rotala rotundifolia jako szybko rosnący łodygowiec potrzebuje odpowiednią ilość substancji odżywczych (mikro i makro elementów), głównie N (azot). Brak mikro i Fe objawia się zmniejszonym rozmiarem liści i karłowaceniem stożków wzrostu. Brak makro a w szczególności azotu doprowadza do niszczenia oraz opadania dolnych liści a pierwszymi tego symptomami może być słabe wybarwienie młodych liści. Jednak ocena niedoboru danego pierwiastka jest bardzo trudna i często trzeba improwizować, zmieniając parametry wody pod różnym kontem.

Podział gatunku Rotala rotundifolia. Rotala rotundifolia dzieli się na trzy odmiany: Rotala rotundifolia sp. Green, Rotala, rotundifolia oraz Rotala rotundifolia f. indica (na zdjęciu). O ile pierwsza z nich, czyli Rotala rotundifolia sp. Green jest bardzo prosta do rozpoznania ze względu na jej kolor, niezmienny bez względu na oświetlenie i pozostający zawsze mocno zielony – to rozpoznanie i odróżnienie dwóch pozostałych może sprawiać pewne trudności. Zdania są podzielone, ale przyjęto zasadę, że Rotala rotundifolia różni się od Rotala rotundifolia f. indica ilością listków o okółku (u pierwszej dwa a u drugiej trzy) a także kolorem (u Rotala rotundifolia jest to intensywnie czerwony a u Rotala rotundifolia f. indica wybarwienie jest słabsze i wpadające bardziej w róż). Inny sposób na rozpoznanie tych odmian to kształt liścia. U Rotala rotundifolia liście są węższe i dłuższe a u Rotala rotundifolia f. indica są krótsze i bardziej okrągłe. Oczywiście wszystkie te różnice mogą wynikać z różnic w uprawie i warunków panujących w zbiorniku, ale w tym samym zbiorniku takie właśnie różnice mogą występować.
Co do jednego nie ma wątpliwości Rotala rotundifolia i Rotala rotundifolia f. indica to ta sama roślina pochodząca z jednego gatunku… więc skąd ta różnica w wyglądzie? Tego do końca nie wiadomo. Możliwe, że jest to celowe działanie firm z sektora „upraw roślin akwariowych”. Możliwe, że tak jak w przypadku rośliny Hygrophila polysperma 'Rosanervig' celowo wprowadzono pewnego rodzaju wirusa i doprowadzono tym samym do zmiany w wyglądzie rośliny.
Bez względu na te różnice, gatunek ten jest jednym z najczęściej stosowanym w naszych zbiornikach. Możemy go podziwiać w bardzo wielu zbiornikach T. Amano, który przy jego użyciu potrafi stworzyć bardzo piękne kompozycje.

Zabrania się kopiowania oraz przetwarzania wszelkich materiałów z tej strony bez zgody i wiedzy autora.
Copyright by Tomasz Zawół. All rights reserved.

Następne