Rotala rotundifolia f. indica

Rotala rotundifolia – roślina z rodziny Lythraceae, jeden z najpopularniejszych gatunków roślin łodygowych w akwarystyce, bardzo ładna i intensywnie czerwona roślina, łatwa w uprawie, lecz wymagająca mocnego oświetlenia. Nadaje się na roślinę średniego oraz tylnego planu oraz jako „mocny punkt” w zbiornikach holenderskich lub nature. Przy odpowiedniej pielęgnacji oraz systematycznej przycince tworzy zwartą strukturę. Pisząc „systematycznej” mam na myśli częstej, ponieważ gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki bardzo szybko krzewi się i rozrasta. Aby uzyskać taką właśnie strukturę należy sadzić ją w grupach po 3-5 pędów w odległości 2-3 cm od siebie. Należy także często przycinać ją, aby zapewnić dolnym partiom liści odpowiednia ilość światła, w przeciwnym razie opadną one i kolejna przycinka może się dla niej źle skończyć . Rotale przycinamy wedle własnego uznania, tak aby uzyskać pożądany przez nas kształt a tniemy ją jak żywopłot. Rotala rotundifolia jako szybko rosnący łodygowiec potrzebuje odpowiednią ilość substancji odżywczych (mikro i makro elementów), głównie N (azot). Brak mikro i Fe objawia się zmniejszonym rozmiarem liści i karłowaceniem stożków wzrostu. Brak makro a w szczególności azotu doprowadza do niszczenia oraz opadania dolnych liści a pierwszymi tego symptomami może być słabe wybarwienie młodych liści. Jednak ocena niedoboru danego pierwiastka jest bardzo trudna i często trzeba improwizować, zmieniając parametry wody pod różnym kontem.

Podział gatunku Rotala rotundifolia. Rotala rotundifolia dzieli się na trzy odmiany: Rotala rotundifolia sp. Green, Rotala, rotundifolia oraz Rotala rotundifolia f. indica (na zdjęciu). O ile pierwsza z nich, czyli Rotala rotundifolia sp. Green jest bardzo prosta do rozpoznania ze względu na jej kolor, niezmienny bez względu na oświetlenie i pozostający zawsze mocno zielony – to rozpoznanie i odróżnienie dwóch pozostałych może sprawiać pewne trudności. Zdania są podzielone, ale przyjęto zasadę, że Rotala rotundifolia różni się od Rotala rotundifolia f. indica ilością listków o okółku (u pierwszej dwa a u drugiej trzy) a także kolorem (u Rotala rotundifolia jest to intensywnie czerwony a u Rotala rotundifolia f. indica wybarwienie jest słabsze i wpadające bardziej w róż). Inny sposób na rozpoznanie tych odmian to kształt liścia. U Rotala rotundifolia liście są węższe i dłuższe a u Rotala rotundifolia f. indica są krótsze i bardziej okrągłe. Oczywiście wszystkie te różnice mogą wynikać z różnic w uprawie i warunków panujących w zbiorniku, ale w tym samym zbiorniku takie właśnie różnice mogą występować.
Co do jednego nie ma wątpliwości Rotala rotundifolia i Rotala rotundifolia f. indica to ta sama roślina pochodząca z jednego gatunku… więc skąd ta różnica w wyglądzie? Tego do końca nie wiadomo. Możliwe, że jest to celowe działanie firm z sektora „upraw roślin akwariowych”. Możliwe, że tak jak w przypadku rośliny Hygrophila polysperma 'Rosanervig' celowo wprowadzono pewnego rodzaju wirusa i doprowadzono tym samym do zmiany w wyglądzie rośliny.
Bez względu na te różnice, gatunek ten jest jednym z najczęściej stosowanym w naszych zbiornikach. Możemy go podziwiać w bardzo wielu zbiornikach T. Amano, który przy jego użyciu potrafi stworzyć bardzo piękne kompozycje.
Name:

Komentarze:

12.11.2006, 22:44 :: 83.8.60.175
Jacek Pawłowski
Tomku człowiek uczy sie przez całe życie,a widzę ,że wzorowałeś się troszke na moim poście ,który kiedyś był na forum holenderskim,dlatego musze zareagować!!!
Tak więc to co podpisałes jako Rotala rotundifolia forma indica jest Rotala rotundifolia,a była Rotala rotundifolia jest to forma indica.Czyli należy zamienić w całym artykule nazwy. Do całej tej pomyłki z nazwami doszedłem około dwóch miesięcy temu,ale z braku postu o rotalach na forum holenderskim zachowałem to dla siebie.