Powrót do naturaqua.fotoblog.pl naturaqua at ownlog '06
Link 16.10.2006 :: 14:53 Komentuj (0)

Microsorum Pteropus Windelov

Jest to roślina (tak jak wszystkie z gatunku Microsorum) łatwa w uprawie. Jest pewnego rodzaju paprocią a to przez jej rozszczepione końcówki liści. Rozmnaża się tak jak każde Microsorum przez wypuszczanie młodych roślin na dojrzałych liściach.
Ze względu na to, że Windelov pobiera większość składników odżywczych z korzeni, to nie należy jej sadzić w podłożu. Prawidłowym sposobem sadzenia jest przymocowanie jej do skałki, kokosa, korzenia lub innego elementu dekoracji za pomocą żyłki, nici syntetycznej, lub gumki..
Jest to roślina szybko rosnąca, która w przeciągu kilku miesięcy potrafi kilka razy powiększyć swój rozmiar. Gdy osiągnie „dojrzałości” staje się wielką kępą a jej rozszczepione i opadające na dno liście zwracają na siebie uwagę i przykuwają wzrok.

Tak jak wspomniałem wcześniej jest to łatwa w uprawie roślina i rośnie nawet w bardzo słabo oświetlonych zbiornikach (0,25W/l), oczywiście jeżeli zapewnimy jej mocniejsze światło i dozowanie CO2, to w krótkim czasie będziemy musieli przerywać roślinę, lub szczepić ją od nowa.

Windelov jest rośliną pochłaniającą ogromne ilości składników odżywczych a wszystkie niedobory, zarówno makro jak i mikro elementów są w pierwszej kolejności zauważalne na końcówkach liści. Roślina staje się karłowata a jej piękny „pióropusz” brązowieje i zamiast mieć parę centymetrów długości, kończy się jeszcze na głównym liściu.

Miałem okazję hodować ta roślinę wiele razy i tylko raz maiłem z nią problemy a było to po przeniesieniu ogromnego krzaka do innego zbiornika, pewnie zmiana warunków była temu winna.

Polecam ta piękna roślinę wszystkim, którzy lubią mieć jakiekolwiek paprocie w zbiorniku a nie chcą hodować np. Bolbitis-a, który rośnie do bardzo pokaźnych rozmiarów.

Niestety nie posiadam fotografii całej rośliny w zbiorniku, a ta przedstawia tylko grupę liści z pięknie rozszczepionymi końcówkami.


Zabrania się kopiowania oraz przetwarzania wszelkich materiałów z tej strony bez zgody i wiedzy autora.
Copyright by Tomasz Zawół. All rights reserved.