Powrót do naturaqua.fotoblog.pl naturaqua at ownlog '06
Link 02.11.2006 :: 14:20 Komentuj (5)

Jakiś czas temu, w piękne i upalne lipcowe dni, w pocie czoła rozbijałem kamienie i kreowałem kolejny aranż do mojej 180-tki. Wyszło całkiem nieźle, ale niestety;)Jeżeli nie słucha starszych i łamie się podstawowe zasady w akwarystyce, to można się spodziewać, że nie wyjdzie to zbiornikowi jaki i jego właścicielowi na zdrowie ;)

Kamole przedstawione na fotografii niestety są wapieniami i to bardzo mocno reagującymi z wodą. Wiedziałem, że będą one zmieniać mi parametry, ale prawdę mówiąc przeliczyłem się bardzo. Twardości a razem z nimi pH hulało jak na karuzeli :)

Nie byłem w stanie utrzymać twardości poniżej 7 st. i to przy podmianach wody 30% co dwa dni na czyste RO. Oczywiście razem z wysoką twardością przyszły potężne nitki, których nie byłem w stanie opanować.

Już po miesiącu wiedziałem, że wtopiłem z tym zbiornikiem i jedynym wyjściem będzie usunięcie dekoracji kamiennej ze zbiornika.
Tak też zrobiłem na początku września i wyszło to co widać teraz. Nitki zwalczyłem w niespełna trzy tygodnie. Ułożenie roślin się nie zmieniło, gatunki pozostały te same, tylko doszedł mech no i korzenie.

Rozmnażanie mchu zacząłem od przysłowiowej garstki, czyli od pudełka po zapałkach. Teraz mam go już pod dostatkiem, ale nadal brakuje go w niektórych miejscach.

Oczywiście fotka przedstawia zbiornik "na wpół drogi" i z założenia na sam koniec ma być gęsto... a nawet bardzo gęsto.

Obsługa zbiornika jak na razie sprowadza się do cotygodniowych podmian wody i dziennego nawożenia i właśnie dlatego ten zbiornik, sprawia mi wielką frajdę. Zero przycinania, mało roboty a efekt w miarę...Zbiornik: 90x45x45 Opti ~ 180l
Filtracja: Tetra EX700 + AC 200
Oświetlenie: 126W w rurach T5
Parametry: pH 6.4 reszta ???
Chemia: Podmiana 50l + 12 ml PG Hydro Mineral + 8 ml TMG + 6 PG Ferro + 5 ppm N + 7 ppm K + 0,25 ppm P (z KNO3, K2SO4, KH2PO4) + dzienne dawki 2,5 ml TMG + 6 mml PG Ferro + 0,5 mml PG Makro.
Flora: mech, Vallisneria nana, Glossostigma elatinoides, Eleocharis acicularis, Microsorum pteropus 'Narrow', mini Pelia i inne...
Fauna: neony, karynałki, krewetki, 1 samiec gupika (od 2 lat).


Mile widziane komentarze.Zabrania się kopiowania oraz przetwarzania wszelkich materiałów z tej strony bez zgody i wiedzy autora.
Copyright by Tomasz Zawół. All rights reserved.