Glossostigma Elatinoides

Pochodząca z Australii jedna z najpiękniejszych roślin akwariowych. Pochodzi z rodziny Scrophulariaceae i dorasta do 2-3 cm wysokości… i właśnie ta zaleta (wysokość) czyni ją najbardziej pożądana roślina w akwarystyce. Przy odpowiednich warunkach w kilka tygodni pokrywa całe dno tworząc gęsty i zbity dywan (trawnik).

Po raz pierwszy Glossostigma została użyta przez T. Amano i dzięki niemu zadomowiła się na stałe w akwarystyce światowej, stając się jedną z najważniejszych roślin nadających się na pierwszy plan zbiornika w akwariach japońskich (nature).

Jest ona rośliną o wysokich wymaganiach świetlnych, ponieważ w przeciwnym razie zatraca swój niski wygląd zaczynając wybijać się do góry. Do odpowiednio szybkiego wzrostu potrzebuje także CO2, preferuje wysokie stężenia N i P (azot, fosfor) oraz Fe. Brak tych pierwiastków objawia się spowolnieniem wzrostu oraz jasnym kolorem liści. Lubi żyzne podłoża, wzbogacane różnymi dodatkami, ale potrafi także bardzo dobrze rosnąć w pisku.

Jest średnio-trudną roślina w uprawie, ale przy odpowiednich warunkach jest w stanie bardzo szybko pokryć dno zbiornika, zmuszając nas do przerywania pędów nakładających się na siebie. Dobrze jest także okresowo odświeżyć trawnik wyrywając go całkowicie i rozsadzając na nowo - tyle, że ta czynność może doprowadzić do restartu zbiornika, ponieważ Glossostigma ma bardzo mocno rozwinięty system korzeniowy i wyrywanie jej może przysporzyć nam wiele kłopotów.
Istnieje inny sposób odświeżania jej i polega na strzyżeniu jak trawnik i usunięciu wszystkich liści. Niestety ten sposób jest tylko przezemnie zasłyszany i nigdy go jeszcze nie wypróbowałem.

Glossostigma może być uprawiana emersyjnie i tylko w takich warunkach zakwita małymi, białymi kwiatkami.
Name:

Komentarze:

15.11.2006, 21:06 :: 84.38.95.205
naturaqua
Glosia ładna roślina, ale z czasem staje się uciążliwa, wg. mnie pasuje ona bardziej do małych zbiorników. W dużych rozpływa się i jej urok trochę pryska, tak też jest w mojej obecnej 180-tce.

15.11.2006, 19:28 :: 83.6.197.130
fokusonik
Wow Tomo, szalejesz ;))) fAjNy BlOg sHkOda ShE nIe RooShoffyy ;(
Ostatnio pozazdrościłem Takashiemu i też posadziłem glosie, ciekawe czy urośnie :?

14.11.2006, 01:05 :: 134.134.136.4
Mateusz
Swietna roslina! W podłożu ADA zarosła całe dno w 2 tygodnie! Polecam no i swietny opis Tomku.