Lilaeopsis brasiliensis w zbiornikach holenderskich i nature. Tu na fotografii powyżej, zastosowany w moim starym zbiorniku.


Lilaeopsis brasiliensis jest kolejną rośliną trawnikową jaką miałem przyjemność uprawiać w swoim zbiorniku. Pochodzi z Ameryki Południowej a ściśle mówiąc (tak jak wskazuje nazwa) z Brazylii. Roślina z rodziny Apiaceae osiągająca rozmiar od 3 do 6 cm, ale z własnego doświadczenia wiem, że te granice mogą znacząco ulec zmianie. Jest trudną w uprawie rośliną i wymagającą mocnego oświetlenia (min. 0,6W/l) oraz nawożenia CO2. Przy zapewnieniu jej mocno „wyśrubowanych” warunków potrafi przyspieszyć swój wzrost i stworzyć w naszym zbiorniku piękny i naturalny trawnik. W jednym i tym samym zbiorniku, zależenie od oświetlenie i miejsca w jakim jest posadzona, jej wysokość może się znacząco różnić. W miejscach zacienionych dorastała u mnie nawet do 10 cm wysokości.
Potrzebuje mocnego nawożenia N i K, zaś bez P roślina jest w stanie się obejść. W swoim zbiorniku zrezygnowałem z nawożenia P (fosfor).

Lilaeopsis brasiliensis posiada ciemno zielone listki w kształcie „miecza”. Na dole przy podłożu zwężone a u góry, przy końcu listka rozszerzone.

Tu na zdjęciu pokazane są dwie odmiany Lilaeopsis. Lewa strona to L. novae-zealandiae zaś prawa to L. brasiliensis. Jednak niestety są to dwie różne uprawy (Tropica i najprawdopodobniej Plantis) i trudno powiedzieć czy L. novae-zealandiae to naprawdę jest on. Nie pasuje mi kształt jego listków oraz ich wielkość, ale możliwe, że jest to roślina z uprawy emersyjnej i po zasadzeniu wykształci całkiem inne listki.

Lilaeopsis brasiliensis jest powszechnie stosowaną rośliną w zbiornikach holenderskich oraz nature, jednak stosując go w swoich zbiornikach należy się liczyć z tym, że usunięci go przy zmianie aranżacji może doprowadzić do restartu zbiornika, ponieważ wykształca on bardzo gęsty i zwarty system korzeniowy, przez co ciężko go wyrwać nie podnosząc przy tym całego podłoża. Dzięki swoim rozmiarom, czyli niskiej wysokości oraz ładnemu kolorowi jest bardzo często stosowany w zbiornikach T. Amano. A tu mamy tego przykłady:


Zdjęcia zaczerpnięte z www.adaeuro.com
Lilaeopsis brasiliensis nadaje się do upraw emersyjnych.Hodowla ryb sumokształtnych w zbiornikach z Lilaeopsis brasiliensis.Jeżeli w naszym zbiorniku dno jest w większości porośnięte niskopiennymi gatunkami roślin, które przykrywają dno, hodowla ryb z rodzaju sumokształtnych jest całkowicie wykluczona.

Są to ryby, które pobierają pokarm z dna zbiornika i jeżeli zarośnie ono roślinnością to są odcięte od pożywienia. Oczywiście można podawać różnego rodzaju pastylki pokarmowe dla ryb dennych, ale doprowadzi to w szybkim czasie do degradacji tej roślinności w naszym zbiorniku. Nie zjedzony pokarm zaczyna gnić, pociągając za sobą cały łańcuch zdarzeń, który bardzo często prowadzi do rozwoju glonów.
Na zdjęciu możemy zobaczyć przykład złego działania roślinności (Lilaeopsis brasiliensis) na zdrowie Kirysa Pstrego. Ryba jest niedożywiona, przez co niestety zdechła w parę tygodni po zrobieniu fotografii.
Nie polecam również ryb z gatunku Botia, ponieważ będziemy mieli z nimi również dużo problemów.


Corydoras paleatus

Name:

Komentarze:

10.12.2006, 17:45 :: 84.38.95.205
naturaqua
Tak to już jest na allegro. Gatunki sprzedawane tam bardzo często nie są tymi, które chcelibyśmy mieć w naszych zbiornikach. Na szczęście ten L.novae-zelandiae nie został do niczego wykorzystany, więc niech sobie będzie czym chce ;)

10.12.2006, 00:57 :: 194.153.119.28
Norbert
L.brasilensis z Tropica jest formą emersyjną - w akwarium jest znacznie mniejszy od tego co kupujemy w sklepie (zaraz po dostawie - im dłużej jest w sklepie tym większe prawdopodobieństwo, że liście przekształciły się w formę submersyjną). Ta mniejsza sadzonka "z plantisu" nie jest IMO l.novae-zelandiae. Moje l.nova-zelandiae jest 2razy większe od l.brasilensis z Tropica.